A R C S ' 0 5
 
Topics
  Overview
  Call for Papers
  Committee
Program
  Complete
  Tutorials
  Workshops
  Social Event
General
  Registration
  Deadlines
  Paper Submission
  Location
  Hotel & Travel
  Previous Conferences

Contact

Preliminary Program

Monday, March 14

Tutorials
  

Tuesday, March 15

08:45-09:00

Opening and Welcome Addresse

 

 
09:00-10:00

Keynote Prof. Waldschmidt, University of Frankfurt

 

 
10:00-10:30

Coffee Break

 

 
10:30-12:00

Session 1: Adaptation, Power Consumption and Scheduling
Chair: Wolfgang Karl, University of Karlsruhe

Sascha Uhrig and Theo Ungerer
Energy Management for Embedded Multithreaded Processors with Integrated EDF Scheduling

Ripal Nathuji and Karsten Schwan
Reducing System Level Power Consumption for Mobile and Embedded Platforms

Uwe Brinkschulte and Mathias Pacher
Implementing Control Algorithms within a Multithreaded Java Microcontroller

Thomas Schwarzfischer
Adaptivity for Quality and Timeliness Flexible Real-Time Systems

 

 
12:00-13:00

Lunch

 

 
13:00-14:30

Session 2: Adaptation and Agents
Chair: Hartmut Schmeck, University of Karlsruhe

Petteri Alahuhta, Henri Löthman, Heli Helaakoski, Arto Koskela, and Juha Röning
Apricot Agent Platform for User-friendly Mobile Service Development

Faruk Bagci, Holger Schick, Jan Petzold, Wolfgang Trumler, and Theo Ungerer
Support of Reflective Mobile Agents in a Smart Office Environment

Willi Richert, Bernd Kleinjohann, and Lisa Kleinjohann
Learning Action Sequences through Imitation in Behavior Based Architectures

 

 
14:30-15:00

Coffee Break

 

 
15:00-16:30

Session 3: Adaptation and Services
Chair: Theo Ungerer, University of Augsburg

Thomas Friese, Jörg P. Müller, and Bernd Freisleben
Self-Healing Execution of Business Processes Based on a Peer-to-Peer Services Architecture

Arun Mukhija and Martin Glinz
Runtime Adaptation of Applications through Dynamic Recomposition of Components

Thorsten Schöler and Christian Müller-Schloer
An Observer/Controller Architecture for Adaptive Reconfigurable Stacks

 

 

19:00

Opening Reception at castle Hasseg (Hall Stadt)

 

 
Wednesday, March 16
09:30-10:30

Session 4 / Part I: Application adaptable Systems
Chair: Christian Müller-Schloer, University of Hannover

Stephan Gatzka and Christian Hochberger
The Organic Features of the AMIDAR Class of Processors

Vincent Kotzsch, Jörg Schneider, and Günther Döring
Reusable Design of Inter-Chip Communication Interfaces for Next Generation of Adaptive Computing System

 

   
10:30-11:15

Coffee Break

 

   
11:15-12:45

Session 4 / Part II: Application adaptable Systems
Chair: Christian Müller-Schloer, University of Hannover

Mario Schölzel and Peter Bachmann
DESCOMP: A new Design Space Exploration Approach

Pedro Trancoso
Design Space Navigation for Neighboring Power-Performance Efficient Microprocessor Configurations

Christian Poellabauer, Tao Zhang, Santosh Pande, and Karsten Schwan
An Efficient Frequency Scaling Approach for Engery-Aware Embedded Real-Time Systems

 

   
12:45-13:45

Lunch

 

   
13:45-15:15

Session 5: Pervasive Computing and Communication
Chair: Paul Lukowicz, UMIT Innsbruck

Kendy Kutzner, Kurt Cramer, and Thomas Fuhrmann
Towards Autonomic Networking using Overlay Routing Techniques

Alexandros Karypidis and Spyros Lalis
Context-Based Storage Management for Wearable and Portable Devices

Christian Decker, Michael Beigl, and Albert Krohn
A File System for System Programming in Ubiquitous Computing

 

   
15:15-15:45

Coffee Break

 

   
15:45-16:15

Closing

 

   
Thursday, March 17

 

Workshop Self-Organization and Emerge: Organic Computing in the context of its neighboring Disciplines (Physics, Chemistry, Economy...) (Detailed Program) Workshop on Dynamically Reconfigurable Systems (DRS) (Detailed Program)
08:00-10:30

Start: 9:00

Peter Dittrich:
The Bio-Chemical Information Processing Metaphor as a Programming Paradigm for Organic Computing

Gabriel Lipsa, Andreas Herkersdorf, Wolfgang Rosenstiel, Oliver Bringmann, Walter Stechele:
Towards a Framework and a Design Methodology for Autonomous SoC

Olaf Kähler, Joachim Denzler:
Self-Organizing, Adaptive Data Fusion for 3d Object Tracking

Gabriele Peters, Thomas Leopold, Claus-Peter Alberts, Markus Briese, Sebastian Entian, Christian Gabriel, Zhigiang Gao, Alexander Klandt, Jan Schultze, Jeremias Spiegel, Jürgen Thyen, Martina Vaupel, Peter Voß, Qing Zhu:
Adaptive Object Acquisition

Start: 8:00


Opening Keynote
Peter Alfke, Xilinx Inc., USA
FPGA-based Crossbar Switch Uses Partial Reconfiguration

Session 1: Data Processing
Chair: Christian Hochberger, TU Dresden, Germany

Katsuaki Deguchi, Shohei Abe, Kenichiro Anjo, Toru Awashima, Hideharu Amano
Implementing core tasks of JPEG2000 Encoder on Dynamically Reconfigurable Processor

Faisal Suleman, Dirk Eilers, Helmut Steckenbiller, Andreas Herkersdorf
Adaptable DSP Functions for Dynamically Reconfigurable Communication Systems

Takeaki Sugimura, Yuta Konishi, Yoshihiro Nakatani, Takafumi Fukushima, Hiroyuki Kurino, Mitsumasa Koyanagi
Dynamical Multi-Context Reconfiguration Scheme for Reconfigurable Parallel Image Processing system with Three Dimensional Structure

 

   
~10:40 Coffee Break

 

 

   
11:40-
13:30

Dietmar Fey, Daniel Schmidt:
Marching Pixels: A new Organic Computing Principle for Smart CMOS Camera Chips

Paul Lukowicz, Erhardt Barth, Jan T. Kim:
Organic Architectures for Large-Scale Environment-Aware Sensor Networks

Falko Dressler, Bettina Krüger, Gerhard Fuchs, Reinhard German:
Self-Organization in Sensor Networks using Bio-Inspired Mechanisms

Session 2: Hardware/ Software Reconfigurable Systems
Chair: Peter Alfke, Xilinx, USA

Jens Braunes, Steffen Köhler, Annett Königsmann, Rainer G. Spallek
Ein Zwischenformat-Profiler für das RECAST-Framework

Michael Hübner, Katarina Paulsson, Marcus Stitz, Jürgen Becker
Novel and Seamless Design-Flow for Partial and Dynamic Reconfigurable Systems with Customized Communication Structures based on Xilinx Virtex-II FPGAs

Heiko Hinkelmann, Thilo Pionteck, Oliver Kleine, Manfred Glesner
Prozessorintegration und Speicheranbindung dynamisch rekonfigurierbarer Funktionseinheiten

Mohamed Taher, Esam El-Araby, Tarek El-Ghazawi
Configuration Caching in Adaptive Computing Systems Using Association Rule Mining (ARM)



 

   

~12:30
-13:30

  Lunch Break

 

   

 

 

Session 3: Design and Methodologies
Chair: Jürgen Becker, Universität Karlsruhe (TH)

Christophe Bobda, Ali Ahmadinia, Mateusz Majer, Adronis Niyonkuru, University of the Federal Armed Forces Hamburg
Partial Configuration Design and Implementation Challenges on Xilinx Virtex FPGAs

Florian Dittmann, Achim Rettberg, Fabian Schulte
A Y-Chart Based Tool for Reconfigurable System Design

Mohamed Taher, Tarek El-Ghazawi , Fast Online Placement in FPGAs

Andres Upegui, Rico Moeckel, Elmar Dittrich, Auke Ijspeert, Eduardo Sanchez
An FPGA Dynamically Reconfigurable Framework for Modular Robotics

 

 

 

 

 

Organized by
 
In Cooperation with
 
Sponsored by